Tytuł projektu : Głowica do klasyfikacji danych hiperspektralnych w czasie rzeczywistym metodą przyrostowego uczenia
Beneficjent: AVICON Małgorzata Rosz
Firma AVICON wprowadziła na rynek innowacyjny produkt w postaci głowicy hiperspektralnej, który istotnie poszerzył możliwości sortowania maszyny sortowniczej. Opracowana głowica pozwoliła na wprowadzenie do oferty firmy całej rodziny rozwiązań (zarówno w zakresie kamer i ich obudowy, jak również oświetlenia). Dzięki takiemu podejściu możliwe jest dostosowanie produktu do aplikacji kontrolnej konkretnego klienta. Urządzenie znalazło zastosowanie w przemyśle recyklingowym, mięsnym, owocowo-warzywnym i drukarskim.
Celem projektu było zbudowanie głowicy hiperspektralnej, w której połączone zostały techniki analizy spektralnej z systemami uczenia maszynowego oraz przemysłowym charakterem rozwiązania, możliwym do pełnej komercjalizacji. Od strony informatycznej i algorytmicznej, celem było opracowanie wydajnego „klasyfikatora” do identyfikacji badanego produktu (rodzaj tworzywa sztucznego, oddzielenie niechcianych elementów od materii organicznej, rodzaj i kolor owocu, świeżość lub poziom dojrzałości itp.) na podstawie wielowymiarowych danych z kamer.
Głowica hiperspektralna automatycznie klasyfikuje typ/cechy/wady produktu lub materiału na podstawie jego widma spektralnego w szerokim zakresie długości fal elektromagnetycznych. Urządzenie jest wykorzystywane głównie w rozwiązaniach sortowniczych adresowanych do wielu gałęzi przemysłu (np. sortowanie płatków plastiku wg koloru/rodzaju plastiku w zakładach recyklingu śmieci, sortowanie warzyw/owoców wg wad/braku wad) – wszędzie tam, gdzie jakość produktu jest mierzalna w jego spektrum widma z zakresu światła widzialnego oraz podczerwieni (zakresy 400-900 nm oraz 900-1700 nm).
Rezultatem projektu jest nie tylko rozwój wiedzy oraz technologii w zakresie wizyjnej kontroli mogących mieć wpływ na rozwój przemysłu w Polsce w różnych branżach, ale i na poszerzenie działalności i dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa AVICON, planującego ekspansję na sąsiednie kraje w Europie Środkowej i Wschodniej.
Fot. Paweł Wittels