Projekt: Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego
Lider Projektu: Województwo Mazowieckie
Partner Projektu: Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. w Warszawie
Celem projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest zwiększenie możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych na terenie Województwa Mazowieckiego w związku z epidemią. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości blisko 415 mln zł możliwe było wyposażenie wybranych podmiotów leczniczych w niezbędny sprzęt i środki ochrony indywidualnej (w ramach sfinansowania zakupów, umów użyczenia lub darowizny), a także sfinansowanie inwestycji polegających na dostosowaniu pomieszczeń tychże placówek do pracy w warunkach epidemii. W realizowanym przez Województwo Mazowieckie projekcie wzięło udział ponad 70 partnerów z całego województwa.
Część projektu realizowana przez Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. w Warszawie obejmuje zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z adaptacją pomieszczeń niezbędną do uruchomienia aparatury), robotami remontowo-budowlanymi, zakupem środków ochrony jednorazowej i dezynfekcji.
Najbardziej spektakularne inwestycje Szpitala to m.in.:
- Generator tlenu ze sprężarką umożliwiający wytwarzanie tlenu i ładowanie butli od 2 do 40 litrów. Sytuacja związana z epidemią spowodowała, że zamówienia tlenu medycznego w butlach były ogromne, a dostawy ograniczone. Zakup generatora znacząco zmienił sytuację nie tylko w trakcie problemów z dostępności, ale za sprawą tej inwestycji Szpital stał się niezależny od zewnętrznych dostaw.
- Aparat ECMO, czyli urządzenie stosowane podczas niewydolności krążenia lub w skrajnych przypadkach ciężkiej niewydolności oddechowej. W sytuacjach, gdy nie wystarcza nawet respirator, życie uratować może system do ciągłego, pozaustrojowego natleniania krwi, który na pewien czas zastępuje pracę płuc i/lub serca, dając czas na poprawę funkcji tych narządów, aby w konsekwencji mogły ponownie pracować samodzielnie.
- Przebudowa centralnej rejestracji i hallu głównego, dzięki której w przestrzeni poczekalni powstały bezpieczne punkty indywidualnej obsługi i rejestracji, a także szatnia i toalety oraz wydzielona część hallu, zapewniająca odosobnioną strefę dla każdego rejestrującego się.
Dzięki mądrej lokacji środków zakupy dokonane na czas pandemii w istotny sposób także obecnie wspomagają działania Szpitala. Ważne są bowiem nawet najdrobniejsze inwestycje, jak choćby zakup termometrów – jeszcze niedawno pomagały przesiewowo weryfikować pacjentów i gości szpitala czy monitorować stan pacjentów covidowych, a służą pacjentom do dziś.
Zdjęcia z archiwum Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego