Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w powiecie warszawskim zachodnim

Tytuł projektu: Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w powiecie warszawskim zachodnim wraz z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii

Beneficjent: Powiat Warszawski Zachodni

Projekt termomodernizacyjny obejmujący m.in. wykorzystanie OZE (energia słoneczna – fotowoltaika) i wymianę oświetlenia na energooszczędne dotyczył czterech budynków należących do powiatu:

– Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu,

– budynek Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim,

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im Tony Halika w Ożarowie Mazowieckim,

– Zespół Szkół nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu.

Projekt obejmował działania w zakresie: ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów, dachów i stropodachów; wymiana okien, wykuszy i luksferów; wymiana drzwi; wymiana/ regulacja instalacji c.o. (montaż urządzeń automatyki pogodowej); wymiana oświetlenia na energooszczędne; montaż paneli PV. Remont budynków poprawił nie tylko efektywność energetyczną, ale również komfort korzystania dla użytkowników i pracowników.

Podczas realizacji projektu zadbano nie tylko o rzetelne wykonanie prac termomodernizacyjnych, ale też o estetykę odnowionych budynków, które na tle podobnych inwestycji wyróżniają murale i grafiki na elewacjach budynków podkreślające walory przyrodnicze Powiatu Warszawskiego Zachodniego, który częściowo znajduję się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim i Środowiskowym Domu Samopomocy w Łubcu zostały umieszczone grafiki zwierząt i roślin występujących na tym terenie. Na uwagę zasługuje również artystyczny mural na Zespole Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu komponujący się w elewację odnowionego budynku szkoły i nowych przyszkolnych obiektów sportowych. Projekt został zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Ze względu na bliskość tak cennego terenu ochrony przyrody, jakim jest Kampinoski Park Narodowy, dążenie do efektywnego wykorzystania energii i rozwoju wykorzystywania odnawialnych źródeł energii jest szczególnie ważne.

Fot. Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego