Józefów, Wiązowna, Otwock, Sulejówek, Karczew, Halinów – 45 km tras rowerowych

Tytuł projektu: Wybierzmy rower – Partnerstwo dla rozwoju komunikacji niskoemisyjnej WOF

Beneficjent: Miasto Józefów

Partnerzy w projekcie: Gmina Wiązowna, Miasto Otwock, Miasto Sulejówek, Gmina Karczew i Gmina Halinów

Ideą wspólnej budowy ścieżek rowerowych było poprowadzenie inwestycji tak, by łączyły one kolejne gminy. By chodniki i ścieżki rowerowe nie urywały się nagle, a wspólnie tworzyły zintegrowany system komunikacyjny metropolii warszawskiej. Ten wspólny system sieci dróg rowerowych pozwala nie tylko połączyć gminy ze sobą, ale jest również innowacyjnym sposobem współpracy międzygminnej.

Projekt zakładał powstanie 45 km trasy, w tym na terenie Gminy Wiązowna powstała blisko 10-kilometrowa droga dla jednośladów, która przebiega przez Duchnów, Stefanówkę, Boryszew, Wiązownę i Emów. Powstałe ścieżki i chodniki przede wszystkim w znakomity sposób poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży, które dojeżdżają nią do szkół.

Inwestycja została zrealizowana zgodnie z sugestiami mieszkańców i najnowocześniejszymi trendami w miejskiej urbanistyce. Ścieżka posiada nawierzchnię asfaltową, gdyż gładki asfalt jest wygodniejszy i bezpieczniejszy, niż często stosowana kostka betonowa.

Co ważne, dzięki trasie rowerowej z zachodu na wschód gminni rowerzyści mogą poznać urokliwe zakątki wielu miejscowości położonych w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, wzdłuż rzek Mieni i Świder, obok rezerwatów i pomników przyrody. Wartością dodaną jest również aspekt środowiskowy – inwestycja wspiera kampanie antysmogowe oraz postawy niskoemisyjne.

Projekt został wyróżniony przyznaniem certyfikatu „Gmina Przyjazna Rowerzystom”.

Fot. Archiwum UG Wiązowna