EDGE NPD sp. z o.o.: ABTSHIELD – tarcza przeciw botom i trollom internetowym

Tytuł projektu : ABTSHIELD – tarcza przeciw botom i trollom internetowym

Beneficjent: EDGE NPD sp. z o.o.

Partner w projekcie: Instytut Badań Systemowych PAN

EDGE NPD to w 100% polska firma zajmująca się tworzeniem Innowacji na rynku usług Business Intelligence (AI, Machine Learning). Za usługę ABTSHIELD rozwijaną w ramach projektu firma otrzymała w 2020 roku nagrodę „Kreatywni w Biznesie” (Brief) oraz nagrodę INNOVATION2020 (Stowarzyszenie Agencji Reklamy), a w związku z rozwojem projektu ABTSHIELD firma EDGE NPD była także inicjatorem porozumienia branży reklamowej (SAR/IAA/IAB) na rzecz tzw. „czystej reklamy” w sieci.

Sam projekt polegał na zbudowaniu i rozwoju platformy technologicznej pozwalającej na identyfikowanie i eliminowanie ruchu niepożądanego w Internecie – użytkowników/maszyn (botów), które są źródłem dezinformacji. ABTSHIELD bazuje na analizie behawioralnej (analizuje specyfikę zachowań użytkowników sieci/botów) dzięki czemu w niespotykanej dotąd skali efektywnie i precyzyjnie zarazem zwalcza negatywne, a przy tym masowe zjawisko botów i trolli w Internecie – ABTSHIELD przetwarza (w czasie rzeczywistym) miliony zdarzeń internetowych dziennie.

Projekt/Technologia ABT SHIELD ma na celu:

– ograniczenie zagrożeń oraz negatywnego wpływu botów i trolli na doświadczenie użytkowników Internetu,

– wsparcie technologiczne walki z dezinformacją,

– poprawę skuteczność kampanii reklamowych.

Projekt ABTSHIELD powstał w ścisłej współpracy oraz z myślą o:

– internetowych wydawcach treści (portalach, mediach społecznościowych),

– instytucjach publicznych i pozarządowych (think tankach) zajmujących się walką z dezinformacją,

– reklamodawcach, domach mediowych.

ABTSHIELD monitoruje dezinformacyjny ruch sieciowy (portale, media społecznościowe, YouTube) w Polsce, a także u partnerów w Brukseli oraz w USA. EDGE NPD dzięki projektowi ABTSHIELD zostało w 2020 roku oficjalnym dostawcą technologii cywilnej dla NATO. •              Narzędzie ABTSHIELD zostało uznane i certyfikowane przez Google jako jeden z niewielu na świecie (nr. 38) podmiot w kategorii „research verification”, który ma prawo audytować ruch sieciowy w ramach środowiska GDN. W ramach współpracy z największą w Polsce grupą mediową (GroupM) ABTSHIELD chroni budżety marketingowe reklamodawców przed oszustwami sieciowymi tj. przed botami, które udając ludzi wyklikują reklamy w Internecie.

ABTSHIELD jest nieustająco rozwijany. W oparciu o bieżące analizy ruchu powstają wciąż nowe rozwiązania, funkcjonalności i algorytmy AI – we współpracy z partnerem naukowym (IBS PAN) EDGE NPD planuje rozpocząć prace nad usługą ABTSHIELD 2.0, która będzie wzbogacała obecnie wykształcony produkt o analizy semantyczne dopełniające możliwości detekcji dezinformacji.