Modernizacja ośrodka nad Stawem Górnym w Pionkach

Tytuł projektu : Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze

Beneficjent: Gmina Miasto Pionki

Projekt modernizacji infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach zdobył III miejsce w plebiscycie internetowym – klasyfikacja wg kategorii Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI wieku”, a dokładniej z tak dużym zainteresowaniem internautów spotkała się modernizacja budynku „A”. Cały projekt obejmował rewitalizację zdegradowanego terenu poprzemysłowego – Staw Górny Pionki, a jego nadrzędnym celem było ożywienie obszarów zmarginalizowanych poprzez przywrócenie lub nadanie im nowych funkcji społeczno-gospodarczych.

Zakres projektu obejmował modernizację Budynku „A” – dawnego lokalu gastronomicznego oraz Budynku „B” – hangaru Klubu Żeglarskiego Pionki, a także zagospodarowanie terenu przyległego wraz

z budową wodnego placu zabaw – splash parku. W wyniku gruntownej metamorfozy ośrodka w Budynku „A” powstały przebieralnie, natryski, toalety, pomieszczenia socjalne, pomieszczenia gospodarcze. Ponadto obiekt stanowi strefę społeczno-kulturową z salą konferencyjną i bazą gastronomiczną przeznaczonymi do organizacji warsztatów czy targów lokalnego rzemiosła/produktów spożywczych. Budynek „B” to obecnie siedziba Klubu Żeglarskiego Pionki, mieszczą się w nim także także szkutnia dla jachtów oraz dwa pokoje hostelowe. Splash park jest jedynym w regionie wodnym placem zabaw, będącym doskonałą i bezpieczną formą zabawy z wodą dla najmłodszych.

Projekt wyróżniają innowacyjność, nowoczesność oraz dostępność. To jedyny tego typu ośrodek w regionie, a jego modernizacja w ogromnym stopniu przyczyniła się do wzrostu popularności zarówno ośrodka Staw Górny, jak i samego miasta Pionki. Zmodernizowane obiekty nad Stawem Górnym to perełka architektoniczna regionu, a ich modernistyczny i oryginalny wygląd wprawia w zachwyt mieszkańców oraz przybyłych turystów. Przede wszystkim jednak ośrodek stanowi doskonałą bazę wypoczynkową zarówno dla seniorów, rodzin z dziećmi, jak i młodzieży z terenu miasta i gminy. Co więcej – przystosowany jest on do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki czemu każdy znajdzie tu dla siebie miejsce na odpoczynek.

Pionki od lat borykały się z problemem niedostatecznej liczby funkcjonalnych obszarów publicznych, w których mieszkańcy mogliby odpocząć i spędzić swój wolny czas lub które umożliwiłyby prowadzenie atrakcyjnych zajęć aktywizujących i integracyjnych dla mieszkańców. Modernizacja ośrodka sprawiła, że realizacja tych zadań jest wreszcie możliwa – na terenie ośrodka zorganizowano już wiele imprez: Obchody Dnia Dziecka, kursy żeglarskie, II Amatorskie Regaty Jachtów Kabinowych klasy FOKA, Memoriał Janka Płucieniczaka „Gutka” czy Puchar Polski POD Steel Dart, na który przyjechali uczestnicy z całej Polski.

Na zdjęciach:

1. Budynek A1

2. Budynek A2

3. Budynek B

4. Splash park

Fot. Klaudia Gola