Wieża ciśnień z Parkiem Nauki Torus oraz Kamienica i Klubokawiarnia W18 w Ciechanowie

Tytuł projektu : Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych

Beneficjent: Gmina Miejska Ciechanów

Partnerzy w projekcie: Politechnika Warszawska, Powiat Ciechanowski

Ciechanowska wieża ciśnień (wraz z parkiem nauki) znalazła się wśród dziesięciu Top Inwestycji Komunalnych nagrodzonych w konkursie organizowanym przez serwis portalsamorzadowy.pl (w głosowaniu internautów zdobyła trzecie miejsce!), choć jeszcze kilka lat temu losy tego unikalnego obiektu techniki, wybudowanego w 1972 r. były bardzo niepewne. Pomimo wielu głosów społecznych opowiadających się za zburzeniem obiektu, Ciechanów wraz z partnerami podjął się jednak realizacji inwestycji ratującej zabytek. Podobnie było z zabytkową kamienicą, wyłączoną z użytkowania i zagrażającą bezpieczeństwu w samym centrum Ciechanowa.

Nowatorskie podejście, wykorzystanie istniejących zasobów z jednoczesnym pozyskaniem dofinansowania ze środków Unii Europejskiej umożliwiły rewitalizację obiektów, a nadanie im funkcji ożywiło miejsca skazane na zapomnienie. Projekt obejmował rewaloryzację dwóch obiektów zabytkowych wraz z nadaniem im nowych funkcji, podnoszących regionalny potencjał turystyczny i kulturalny Ciechanowa. Wyjątkowy charakter miejsc, nowoczesne i ekologiczne rozwiązania oraz nowe funkcje edukacyjno-kulturalne wyróżniają utworzony: Park Nauki Torus w Ciechanowie oraz Kamienicę i Klubokawiarnię W18. Działania w obu obiektach skupiają się na naukach ścisłych, które w ostatnich latach potrzebują zachęt, rozwoju zainteresowań i umiejętności na poziomie dzieci i młodzieży.

Pierwszy obiekt to zbiornik wyrównawczy (unikalny obiekt techniki wybudowany w 1972 r, (tzw. wieża ciśnień), który przeszedł pełną metamorfozę w ramach projektu. Konstrukcja została wyczyszczona i pomalowana, torus obłożono nową blachą tytanowo-cynkową oraz oświetlono. Wokół wieży wybudowano fontannę i zagospodarowano teren zielony. Wykorzystując potencjał zabytku oraz jego czysto matematyczny kształt, zaplanowano nową funkcję i przeznaczenie obiektu. Obok „wieży ciśnień”, ze środków własnych miasto wybudowało dwukondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Nowoczesna forma w kształcie podkowy, sale ekspozycyjne zlokalizowane w części podziemnej z przesuwnymi ścianami oraz tarasami widokowymi na „wieżę ciśnień” (w tym na dachu) to jedne z wielu zastosowanych nowatorskich i nietuzinkowych rozwiązań technologicznych odebranego pod koniec 2018 roku budynku. Na dachu budynku została zasiana trawa. W obiekcie prowadzone są zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające  zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi, a konstrukcja wieży i zamknięta w niej symbolika matematyczna jest podstawowym materiałem poglądowym.

Rewaloryzacja i modernizacja z adaptacją zabytkowej kamienicy, przeprowadzona została zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. W obiekcie zlikwidowane zostały bariery architektoniczne. Wdrożono innowacyjne rozwiązania z oświetleniem energooszczędnym, podłączono kamienicę do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zachowano zabytkowy piec piekarni, który jest aktualnie elementem wystroju wnętrza. Po modernizacji na powierzchni ok. 500 m² prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna obejmująca następujące funkcje: pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, Klub Seniora, ogólnodostępna klubokawiarnia i galeria artystyczna, działa też Klub Młodego Odkrywcy.

Fot. Urząd Miasta Ciechanów