22. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

Projekt: Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego

Lider Projektu: Województwo Mazowieckie

Partner Projektu: Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

Celem projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest zwiększenie możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych na terenie Województwa Mazowieckiego w związku z epidemią. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości blisko 415 mln zł możliwe było wyposażenie wybranych podmiotów leczniczych w niezbędny sprzęt i środki ochrony indywidualnej (w ramach sfinansowania zakupów, umów użyczenia lub darowizny), a także sfinansowanie inwestycji polegających na dostosowaniu pomieszczeń tychże placówek do pracy w warunkach epidemii. W realizowanym przez Województwo Mazowieckie projekcie wzięło udział ponad 70 partnerów z całego województwa.

W ramach Projektu oddziały Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, niezbędny do leczenia i diagnostyki pacjentów chorych na Covid –19 – pacjenci uzyskali dostęp do szybkiej diagnostyki i skutecznej terapii. Podjęte działania ograniczyły rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 i przyczyniły się w znacznym stopniu do poprawy bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego. Nowy sprzęt, m.in. aparat ciągłego monitorowania EEG i oksygenacji mózgu, przyłóżkowy aparat RTG, echokardiograf do badań przyłóżkowych, ultrasonograficzne narzędzia do szybkiego znajdowania żył, czy też mobilne ciśnieniomierze, poprawił jakość i dostępność świadczeń zdrowotnych. Realizacja Projektu umożliwiła zastąpienie wyeksploatowanych urządzeń medycznych typu stacje dokujące do pomp, aparaty EKG, kardiomonitory z centralami monitorującymi oraz wypełniła braki w wyposażeniu Szpitala.

Dzięki dofinansowaniu placówka została wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne, m.in sorter z decaperem dla Centralnego Laboratorium Analitycznego, służący do zarządzania próbkami i umożliwiający wzrost efektywności rejestracji materiału do badań, tym samym zwiększając wydajność pracy i bezpieczeństwo. Dokonano również zakupu różnorodnego sprzętu diagnostycznego służącego do identyfikacji m.in. wirusa SARS-CoV-2, np.: automatyczny analizator immunochemiczny do wykonywania grup krwi i prób krzyżowych, sekwenator DNA, aparat do identyfikacji drobnoustrojów z wykorzystaniem metody spektometrii masowej, mikroskopy, wirówki laboratoryjne, izolatory. Ponadto laboratoria diagnostyczne otrzymały nowoczesne chłodziarki, zamrażarki, lodówki, które służą do przechowywania wrażliwych na temperaturę próbek. Na potrzeby Pracowni Diagnostyki Obrazowej dostarczono dawkomierz do aparatu RTG, cieplarkę do kontrastu TK oraz specjalistyczne akcesoria do ochrony radiologicznej, m.in. koce, okulary, fartuchy.

Zakup nowych urządzeń zaplanowano z myślą o potrzebach pacjentów, którzy w ramach hospitalizacji wymagali podłączenia do respiratorów, pomp infuzyjnych i strzykawkowych, czy też aparatów do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej przez nos w systemie HFNC. Na oddziałach został zainstalowany monitoring wizyjny w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów. Poprzez zakup nowego wyposażenia w postaci łóżek elektrycznych wraz z materacami (m.in. materacami przeciwodleżynowymi), szafek przyłóżkowych i parawanów Szpital uzyskał nowoczesne i przestronne sale chorych. Doposażenie oddziałów spowodowało poprawę nie tylko komfortu hospitalizacji pacjentów, ale też polepszenie warunków pracy personelu.

Specjalistyczny sprzęt został zakupiony również na Oddział Intensywnej Terapii – były to wózki anestezjologiczne oraz zintegrowany system monitorowania urządzeń i monitorów, który jest niezbędny do monitorowania parametrów życiowych pacjentów. Natomiast Oddział Dziecięcy otrzymał stolik do badania niemowląt z miarą do pomiarów, a także elektryczne wagi do ważenia dzieci. Ponadto gabinety zabiegowe zostały wyposażone w wózki i stoliki zabiegowe, szafy medyczne, leżanki. W celu bezpiecznego transportu chorego kupiono wózki transportowe oraz wózki inwalidzkie.

Realizacja projektu pozwoliła na regularne dostawy niezbędnych środków ochrony indywidualnej dla personelu w postaci: ochraniaczy na buty, rękawiczek, kombinezonów ochronnych, fartuchów, maseczek. Szpital był też zaopatrywany w niezbędne płyny dezynfekcyjne, urządzenia wraz z preparatami do dezynfekcji i zamgławiania pomieszczeń, urządzenia do dekontaminacji powietrza, oczyszczacze powietrza wraz z filtrami hepa, przepływowe lampy bakteriobójcze UV, urządzenie do kontroli czystości środowiska szpitalnego. Dokonano również wymiany części drzwi na oddziałach, na nowe w pełni automatyczne zwiększając tym samym bezpieczeństwo personelu.

Efektem doposażenia placówki jest znaczne podniesienie jakości usług medycznych, świadczonych przez Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Zakupiony sprzęt obecnie służy do walki z Covid-19, ale po pandemii urządzenia będą nadal wykorzystywane w procesie leczenia pacjentów.

Zdjęcia z archiwum Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie