7. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

Projekt: Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego

Lider Projektu: Województwo Mazowieckie

Partner Projektu: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

Celem projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest zwiększenie możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych na terenie Województwa Mazowieckiego w związku z epidemią. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości blisko 415 mln zł możliwe było wyposażenie wybranych podmiotów leczniczych w niezbędny sprzęt i środki ochrony indywidualnej (w ramach sfinansowania zakupów, umów użyczenia lub darowizny), a także sfinansowanie inwestycji polegających na dostosowaniu pomieszczeń tychże placówek do pracy w warunkach epidemii. W realizowanym przez Województwo Mazowieckie projekcie wzięło udział ponad 70 partnerów z całego województwa.

Jako Partner Projektu Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie mógł zakupić aparaturę medyczną, m.in. aparat RTG z ramieniem C, USG do wkłuć centralnych, aparat do znieczulenia, lampy operacyjne, inkubatory noworodkowe z wyposażeniem, diatermie chirurgiczne z wyposażeniem oraz urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Wyposażenie Szpitala wzbogaciło się także o łóżka do sal pooperacyjnych, leżanki dla pacjentów, stoliki zabiegowe, wózki transportowe, dekontaminatory (jonizatory) do pomieszczeń, pompy próżniowe wraz z instalacjami i stelaże na worki do odpadów.

Wszelkie działania projektowe miały ścisły związek z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, ale ich efekty są odczuwalne dla pacjentów i personelu Szpitala także dziś. Tym bardziej że oprócz zakupu sprzętu obejmowały one także wykonanie istotnych prac budowlanych:

  • wydzielenie śluzy umywalkowo-fartuchowej oraz wydzielenie zaplecza gospodarczego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym,
  • podział sali na Oddziale Anestezjologii (budowa dwóch śluz),
  • dostosowanie 27 sal chorych do sal jednoosobowych z łazienką,
  • wykonanie modernizacji 33 łazienek,
  • pomalowanie pomieszczeń farbą bakteriobójczą.

Autorka zdjęć: Wiktoria Senderska

Źródło: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie