23. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce

Projekt: Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego

Lider Projektu: Województwo Mazowieckie

Partner Projektu: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce

Celem projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacji pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest zwiększenie możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych na terenie Województwa Mazowieckiego w związku z epidemią. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości blisko 415 mln zł możliwe było wyposażenie wybranych podmiotów leczniczych w niezbędny sprzęt i środki ochrony indywidualnej (w ramach sfinansowania zakupów, umów użyczenia lub darowizny), a także sfinansowanie inwestycji polegających na dostosowaniu pomieszczeń tychże placówek do pracy w warunkach epidemii. W realizowanym przez Województwo Mazowieckie projekcie wzięło udział ponad 70 partnerów z całego województwa.

Jednym z nich był także Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Dzięki sprawnej realizacji Projektu w nieopodal szpitala powstał nowoczesny pawilon – niezależny moduł przyszpitalny, w którym pomoc uzyskają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa oraz ci, u których stwierdzono zakażenie. W dobrze wyposażonej przestrzeni znalazły się m.in. pomieszczenia do obsługi, stanowiska komputerowe oraz dwie pracownie diagnostyczne (tomograficzna i rentgenowska) wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym przede wszystkim:

  • 64-rzędowy tomograf komputerowy wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań, zapewniający szybką, bezpieczną i pewną diagnostykę pacjentów,
  • cyfrowy aparat RTG
  • aparat USG.

Do szpitala w Ostrołęce trafiło także 20 łóżek do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii z materacami i szafkami przyłóżkowymi. Sprzęt będzie służył pacjentom placówki na oddziałach: wewnętrznym, neurologicznym, zakaźnym, kardiologii interwencyjnej, kardiologii.

Autor zdjęć: Krzysztof Groszyk

Źródło: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce